Na czym polega terapia przewlekłego bólu?

, 24 kwietnia 2019.

Każdy z nas doświadcza od czasu do czasu bólu, zazwyczaj ma on charakter przemijający. Jednak część osób zmaga się na co dzień z przewlekłym bólem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wtórnie może powodować obniżenie nastroju, poczucie bezwartościowości, chęć izolowania się od otoczenia.

Ból możemy podzielić na nocyceptywny – somatyczny (np. ból odczuwany na skórze – poparzenie, skaleczenie lub w mięśniach) i trzewny (odczuwany np. w trakcie złamań, w trakcie choroby nowotworowej), jak również neuropatyczny (wynikający z uszkodzenia nerwów przewodzących informacje o bólu)

Głęboki ból somatyczny odczuwany jest zazwyczaj jako konkretnie umiejscowiony ćmiący lub tępy ból, powierzchniowy ból somatyczny opisywany jest jako kłucie lub pieczenie. Ból trzewny zazwyczaj odczuwany jest jako rozlany, słabo zlokalizowany skurcz, czy silny ucisk.

Ból neuropatyczny opisywany jest przez osoby doświadczające go jako palący, przeszywający, czy elektryzujący.

Najpowszechniejszym zaburzeniem bólowym jest ból odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa, jak również bóle głowy – napięciowe i migrenowe.

Celem terapii poznawczo – behawioralnej w przypadku przewlekłego bólu jest zmiana spojrzenia na problem w kierunku zwiększenia samoświadomości i samokontroli. Składowe terapii opierają się na:

– zmianie nieadaptacyjnych myśli związanych z bólem myślami bardziej pozytywnymi;

– nauce relaksacji – oddychania przeponowego, nauce progresywnej relaksacji mięśni;

– nauce bezpiecznego powrotu do zajęć, które dawniej sprawiały przyjemność, zwiększaniu aktywności;

Badania empiryczne potwierdziły skuteczność tych oddziaływań w łagodzeniu przewlekłego bólu w przebiegu różnych schorzeń (Compas, Haaga, Keefe, Leitenberg i Williams, 1998, za Otis, 2018). Badania potwierdziły skuteczność także w przypadku leczenia przewlekłego bólu u dzieci (Eccleston, Morley, Williams, Yorke i Mastroyannopoulou, 2002, za Otis, 2018).

0

Categories: ból przewlekły

Comments


Your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Loading