Życie po wydarzeniu traumatycznym

, 11 lipca 2018.

Wśród osób, które przeżyły traumatyczne wydarzenie , a więc takie, w którym ich życie, bądź życie innych osób było zagrożone, mogą pojawić się trudności w powrocie do poprzedniego funkcjonowania.  Objawy towarzyszące osobom po przebytej traumie niekiedy przyjmują postać pourazowego zaburzenia stresowego. Można zauważyć u siebie wówczas wzmożoną czujność, trudności w koncentracji uwagi, czy przesadną reakcję zaskoczenia na nawet najmniejsze zmiany w otoczeniu. Pojawiają się nawracające, niekontrolowane wspomnienia, zaś jako główny sposób radzenia sobie przyjmuje się unikanie rozmów, miejsc, w których miało miejsce zdarzenie, czy też czynności wcześniej sprawiających przyjemność.

sun-shining-through-the-window-with-sun-blind-picjumbo-com

Obecnie wśród rekomendowanych (wytyczne NICE) metod leczenia PTSD (Pourazowego Zaburzenia Stresowego) znajduje się zorientowana na traumę terapia poznawczo – behawioralna. Najwięcej badań nad skutecznością poszczególnych metod leczenia przeprowadzono nad terapią Przedłużonej Ekspozycji Foa E.B. jak również nad terapią Przetwarzania Poznawczego Resick P.

Terapia metodą przedłużonej ekspozycji składa się z dwóch części – ekspozycji wyobrażeniowej oraz ekspozycji in vivo. Zazwyczaj trwa ok. 10-12 sesji. Ekspozycje pomagają radzić sobie z problemem unikania miejsc, sytuacji przypominających wydarzenie jak również umożliwiają przezwyciężenie pojawiających się lęków poprzez odzyskiwanie kontroli nad odczuwanym niepokojem i zmniejszanie poziomu lęku. Bardzo ważna w trakcie terapii jest psychoedukacja na temat czynników podtrzymujących objawy oraz uzasadnienie, dlaczego proponowane metody pracy są skuteczne w powrocie do równowagi psychicznej, co pozwala zmniejszyć lęk przed zaangażowaniem się w tego typu terapię.

Gdybym wiedział, że tak będzie postąpiłbym inaczej” – niekiedy osoby doświadczające traumy zgłaszają pojawiające się poczucie winy, przekonanie o swoim negatywnym zachowaniu. Również te aspekty poruszane są w trakcie terapii, co pozwala na identyfikację i modyfikację dysfunkcjonalnych przekonań podtrzymujących poczucie winy.

 

 

0

Tagi: , ,

Categories: psychologia, psychoterapia poznawczo - behawioralna, terapie

Comments


Your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Loading