„Nie mogę przestać się zamartwiać”… kilka słów o zaburzeniu lękowym uogólnionym

, 20 czerwca 2018.

man-walking-through-concrete-underpass-picjumbo-com

Co to jest lęk uogólniony?

Za kluczową cechę zaburzenia lękowego uogólnionego uznaje się niekontrolowalność martwienia się. Do innych objawów zalicza się co najmniej trzy z następujących objawów: niepokój lub uczucie podenerwowania, napięcia psychicznego, szybkie męczenie się, trudności z koncentracją, uczucie pustki w głowie, drażliwość, napięcie mięśni i zaburzenia snu – trudności z zaśnięciem, utrzymaniem ciągłości snu lub sen nie dający odpoczynku (DSM 5, 2013). Badania pokazują, że osoby zamartwiające się cechuje w większym stopniu skupianie swojej uwagi na przyszłych wydarzeniach, których rezultat jest niepewny oraz tzw. negatywna orientacja na problem, co można rozumieć jako spostrzeganie problemów jako czegoś niekorzystnego, a nie jako okazję do sprawdzenia się/ wyzwanie.

Jak sobie radzić z nadmiernym zamartwianiem się?

Terapia poznawczo – behawioralna opiera się na metodach o udowodnionej w badaniach skuteczności (zgodnie z wytycznymi NICE). Wspólnymi elementami terapii lęku uogólnionego w nurcie CBT są oddziaływania mające na celu przekierowywanie uwagi na chwilę teraźniejszą. Z powodu cechującego osoby z lękiem uogólnionym perfekcjonizmu, istotne wydaje się promowanie postawy życiowej skoncentrowanej na tzw. „życiu bez oczekiwań”. Osoby z lękiem uogólnionym unikają doświadczania, przez co ograniczają zaangażowanie w ważne dla siebie aktywności.

Od czego zacząć?

cotton-candy-picjumbo-com

  • Monitoruj swój lęk – zapisuj sytuacje, w których martwiłeś się nadmiernie – oceń na ile sprawdziły się Twoje przypuszczenia oraz – jeśli negatywny scenariusz nastąpił – na ile poradziłeś sobie w tej sytuacji.

  • Odłóż obawy na później – wyznacz w ciągu dnia czas, w którym będziesz się martwić. Jeśli zmartwienia pojawią się w ciągu dnia, odłóż je na później – wróć do nich w wyznaczonym czasie. Pozwoli to skrócić czas zamartwiania się, jak również pokaże Ci, czy rzeczywiście po czasie wracasz do tematów swoich zmartwień.

  • Dbaj o relacje z innymi i odpoczynek.

0

Categories: psychologia, psychoterapia poznawczo - behawioralna, terapie

Comments


Your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Loading