Czy mam wpływ na swoje myśli?

, 29 stycznia 2017.

woman-standing-in-the-middle-of-the-park-in-snowy-weather-picjumbo-com

Psychoterapia w nurcie poznawczo – behawioralnym dużą uwagę skupia na analizowaniu pojawiających się myśli i ich związku między przeżywanymi emocjami i zachowaniem. To właśnie nieumiejętność radzenia sobie z automatycznie pojawiającymi się myślami wpływa na nasze samopoczucie i postrzeganie siebie.

Kiedy czujemy, że w codziennych sytuacjach pojawiają się w nas silne emocje warto zastanowić się nad naszą interpretacją tych sytuacji. Być może złapiemy się na tym, że neutralnym bodźcom nadajemy silne znaczenie, co wiąże się z naszymi przekonaniami nabytymi na różnych etapach życia, np. „jestem słaby”, „jestem nieważny”.

Niezwykle istotna wydaje się umiejętność wyłapywania pojawiających się w nas automatycznych myśli, które często obarczone są wieloma błędami – np. personalizacja („to moja wina”), etykietowanie („jestem do niczego”), myślenie typu „wszystko albo nic” („jeśli nie zdam tego egzaminu, to oznacza, że jestem nieudacznikiem”).

Przydatnym narzędziem w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami okazuje się umiejętność wyłapywania automatycznych myśli i analiza ich prawdziwości – „czy rzeczywiście jednorazowa uwaga od szefa oznacza, że jestem beznadziejnym pracownikiem?”.

myśli

Umiejętność tworzenia tzw. alternatywnych myśli pozwala na odczuwanie mniej intensywnych emocji, a także na złapanie dystansu do sytuacji, co wpływa na nasze zachowanie.

0

Tagi: , , ,

Categories: psychologia, psychoterapia poznawczo - behawioralna, terapie

Comments


Your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Loading