W pułapce stresu

, 9 października 2016.

chaotic-people-on-charles-bridge-in-prague-picjumbo-com

Stres możemy rozumieć jako szczególnie trudną sytuację, krytyczne wydarzenie życiowe, szkodliwe czynniki, które wpływają na człowieka, jak również reakcję organizmu na stawiane człowiekowi wymagania.

Każdy z nas ma swoją definicję stresu, potrafi wskazać chociażby jedną sytuację, która w ostatnim czasie sprawiła, że przeżywaliśmy stres. Odczuwanie stresu może, w niektórych przypadkach, być dla nas mobilizujące, jednak zbyt duży poziom stresu może wpływać negatywnie nie tylko na naszą psychikę, ale również zdrowie fizyczne.

Kiedy przywołamy sobie w pamięci ostatnią sytuację, która była dla nas stresująca zobaczymy, że wydarzenia same w sobie nie wywołują stresu, lecz dopiero nasze wyobrażenia na temat tych wydarzeń mogą spowodować, że poczujemy się zestresowani. Ta sama sytuacja może dla jednej osoby być bardzo stresująca, podczas gdy ktoś inny odbierze ją w zupełnie inny sposób. Poniżej dwa warianty tej samej sytuacji:

przechwytywanie

 

Niezwykle ważna jest zatem praca nad zmianą sposobu myślenia. Często tkwimy w pułapce myśli, które obciążone są licznymi błędami.

Terapia poznawczo – behawioralna koncentruje się na identyfikowaniu dysfunkcjonalnych przekonań na temat siebie, świata i innych, które często obniżają nasze zadowolenie z życia, a niekiedy również powodują, że wycofujemy się z podejmowania nowych wyzwań.

0

Tagi: , ,

Categories: terapie

Comments


Your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Loading