W stronę relaksu

, 9 października 2016.

Czy masz wrażenie, że coraz rzadziej czujesz się odprężony i zrelaksowany? Czy łapiesz się na tym, że nawet w wolny dzień Twoja głowa przepełniona jest myślami na temat czekających Cię obowiązków? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi twierdząco, może warto zastanowić się nad zmianą swojego trybu życia i wprowadzeniem nowych nawyków do swojego planu dnia.

young-couple-enjoying-romantic-sunset-from-car-trunk-picjumbo-com

Autonomiczny Układ Nerwowy człowieka składa się z części współczulnej, odpowiedzialnej za mobilizację organizmu do walki lub ucieczki w sytuacji zagrożenia oraz przywspółczulnej, odpowiedzialnej za stan relaksu. Coraz częściej jednak nie potrafimy się relaksować, a to oznacza, że nasz organizm cały czas ukierunkowany jest na wyłapywanie z otoczenia zagrożeń, nawet w sytuacjach tego nie wymagających (np. spacer, spotkanie z przyjaciółmi). Warto zatem zadbać o właściwą organizację czasu poprzez włączenie w plan dnia, poza codziennymi obowiązkami:

  • aktywności fizycznej
  • ćwiczeń relaksacyjnych, oddechowych
  • spotkań z innymi ludźmi stanowiącymi szeroko rozumiane wsparcie społeczne

Postaraj się każdego dnia poświęcić 10 minut na skupienie uwagi na swoim oddechu – wdechu wykonywanym przez nos  i wydechu przez lekko rozchylone usta. Spróbuj podczas każdego wydechu wypowiedzieć słowo „relaks”, lub inne ważne dla Ciebie słowo. Pamiętaj żeby oddychać tak, aby unosił się brzuch, a nie klatka piersiowa.

Znajdź w trakcie dnia również czas na skupienie uwagi na swoim ciele. Przeskanuj swoje ciało w poszukiwaniu miejsc, w których odczuwasz napięcie. Uzyskaj uczucie odprężenia poprzez świadome napinanie różnych grup mięśni przez kilka sekund, a następnie ich rozluźnianie.

Zwróć uwagę na tempo swojego oddechu – w trakcie stresu nasz oddech przyspiesza. W relaksacji chodzi nam o wprowadzenie układu współczulnego w stan spoczynku – postaraj się zatem zwolnić tempo życia w sytuacjach, gdy pośpiech nie jest potrzebny.

Znajdź swoje własne sposoby na relaks i wyciszenie. Jeżeli samodzielne próby wprowadzania relaksu do swojego życia okażą się zawodne – warto skorzystać z pomocy specjalisty, który będzie mógł zaoferować Ci profesjonalną pomoc. W trakcie terapii poznawczo – behawioralnej można nie tylko wyposażyć się w praktyczne umiejętności relaksacji, oddechu relaksacyjnego, ale również wprowadzić zmiany:

  • w sposobie myślenia na temat pojawiających się problemów,
  • w reagowaniu na sytuacje stresujące.

 

0

Tagi: , , ,

Categories: terapie

Previous post:
Next post:

Comments


Your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Loading